صفحه اصلي   درباره ما    تماس با ما

www.shizeen.ir

www.shizen.ir/fa/index.asp?p=Gallery&G=59

 ارگونومي صندلي اداري  ۱۳۸۹۱۲۰۹

 

استانداردها به عنوان يک الگوي مشترک در طول تمدن بشري همواره در خدمت علم دانش بوده اند، آنها بر اساس يک زبان يا فهم مشترک به وجود آمده اند و آنقدر در اشکال زندگي نفوذ کرده اند که بصورت معمول و روزمره گشته اند.
از ابتداي قرن،۲۰ سازمان جهاني استاندارد بر اساس گسترش مقالات جهاني و بازرگاني اقدام به تدوين و نشر و به کارگيري استانداردهاي محصول و قطعات نمود. در دهه پاياني قرن نيز استانداردهاي غير محصولي مثل استاندارد کيفيت و محيط زيست به خدمت جامعه جهاني آمد. موسسات استاندارد در کشورها مسوول تدوين ترويج و کنترل اجرايي استانداردها در کشور مي باشند تا بتوانند خدماتي به توليدکنندگان و مصرف کنندگان ارائه کنند. در اين مقاله درخصوص استانداردهاي صندلي هاي اداري به بحث و تبادل آرا خواهيم پرداخت.

۲) هدف:

هدف از ارائه اين مقاله ضمن بيان مزايا پياده سازي استانداردهاي محصول براي توليدات مبلمان شرح مختصري از آزمايش هاي استاندارد ملي آمريکا براي مبلمان اداري و بيان برتري هاي آن نسبت به استاندارد ملي ايران (۵۰۴۰) و راهکارهاي پيشنهادي براي استفاده از آن در کشور ايران است.

 

۳) لزوم بهره مندي از استانداردهاي محصول در توليدات و مصرف:

الف) حصول اطمينان از کيفيت محصولات
ب) اجراي برخي ملاحظات زيست محيطي
ج) حفظ سلامت ايمني فردي
هـ) همگامي و هماهنگي با پيشرفت هاي ملي و جهاني در زمينه صنايع و علوم
و) ارتقاي دانش فني و تکنولوژيک واحدهاي توليدي
ز) حفظ حقوق مصرفکنندگان از طريق آگاهي دادن به ايشان

۴) علل انتخاب استاندارد ملي آمريکا (BIFMA)

انتخاب استاندارد ملي آمريکا بر اساس بررسي و يک تحقيق سيتماتيک و مطالعه اجمالي استانداردهاي مشابه BS و AS و.... صورت گرفته است. به روز بودن استاندارد و دقيق و به واقع نزديکتر بودن الزامات آن ضمن جامعيت آن، همچنين قبوليت جهاني و به کارگيري آن توسط کمپاني هاي بزرگ توليد صندلي اداري سبب شد با توجه به تجارت کاربرد استاندارد ۵۰۴۰ در ايران اين استاندارد انتخاب و پيشنهاد شود. انتخاب اين استاندارد علاوه بر امکان پياده سازي کامل در صنايع داخلي و اخذ تاييدهاي مربوطه ميتوان به عنوان يک رفرنس در بازنگري استاندارد ملي ايران به کار رود.

۵) شرح مختصري از آزمايشهاي استاندارد BIFMA:

در اين قسمت با توجه به کمبود وقت وحوصله مقاله کلياتي ارائه خواهد شد.
اين استاندارد تبيين کننده آزمايش هاي خاص، تجهيزات آزمايشگاهي مربوط به آن، شرايط آزمايش و سطوح مورد پيشنهاد در آزمايش و ارزيابي عملکرد، دوام و تناسب ساختار صندلي هاي اداري با کاربري عمومي است.BIFMA يک استاندارد ملي آمريکايي است که در دسامبر ۲۰۰۲ توسط ANSI به تصويب رسيده است.

 

۶) بيان برتري هاي استاندارد BIFMA و استاندارد ملي ايران (۵۰۴۰) www.shizen.ir

چون امکان مقايسه بند به بند اين استاندارد با بندهاي متشابه يا متناظر آن در استاندارد۵۰۴۰ در حوصله اين مقاله نيست مي توان به برتري هاي اين استاندارد بسنده کرد.
۱) واقعيت ر بودن آزمايش ها
۲ ) ميزان بارگذاري هاي منطقي تر BIFMA نسبت به ۵۰۴۰
۳ ) کاملتر بودن آزمون ها درخصوص اجزاي صندلي
۴) مدت زمان انجام تست و آزمون هاي کوتاهتر
۵) استفاده از ابزار و دستگاه هاي ساده تر و چند منظوره
۶) صرف سرمايه گذاري سخت افزارها و آزمايشي کمتر
۷) راهکارهاي پيشنهادي بررسي استفاده از استانداردها در صنعت مبلمان توصيه مي شود:

الف) در بازنگري استاندارد ملي ۵۰۴۰ الزامات مربوط به استاندارد BIFMA در نظر گيرد و مرجع استاندارد ملي ايران قرار گيرد.

ب) صدور پروانه استاندارد و اخذ تاييد به استاندارد به محصولات توليدي داخل منوط به اخذ هر دو استانداردهاي موجود ۵۰۴۰ (صندلي هاي اداري مقررات عملکرد و روش هاي آزمون) و ۷۴۹۴ (صندلي هاي گردان مقررات ابعادي گردد) حتي از طريق لينگ با استاندارد هاي سازنده داخلي صندلي دوام مواد سطحي و مقررات ارگونومي را شامل شود.

ج) در يک برنامه زمانبندي يک تا دو ساله استانداردهاي تشويقي فعلي به استانداردهاي اجباري تبديل گردد تا توليد کنندگان که قادر به اخذ آن نمي باشند از گردونه رقابت حذف گردند.

د) جهت ترخيص کالا و محصولات در مبادي قانوني ورودي کشور لزوم اخذ تأييديه استانداردهاي ملي جهت حمايت از توليد کنندگان و مصرف کنندگان صورت پذيرد.
هـ) هماند ساير اقلاميکه مشمول استانداردهاي اجباري هستند موسسه استاندارد محصولات غيراستاندارد را شناسايي و معرفي حتي مبادرت به جمع آوري آنها از بازار نمايد.

و) هزينه هاي پياده سازي و اخذ نشان استاندارد و شارژهاي سالانه از طريق سوبسي دهاي مربوط به صنايع پرداخت گردد.

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد

 

 

 

 
۱۳۹۳/۰۲/۰۵
37   بازديد روز
814  بازديد ماه
165073  كل بازديدها
4   افراد آنلاين
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  تماس با ما  |  نقشه سايت

  طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت